Hogyan támogatható a szervezet immunrendszere?
A jó egészség alapja a megfelelően működő immunrendszer. Manapság egyre gyakrabban vagyunk kitéve különböző káros hatásoknak, melyeket elsősorban a leromlott környezeti körülmények, a szélsőségesebb időjárási viszonyok, számos patogén mikroorganizmus (baktériumok, vírusok, gombák) okoznak.Mindez jelentős mértékben befolyásolja egészségünket.
Számtalan étrend-kiegészítő létezik, amelyek az immunrendszer normál működését segítő anyagokat tartalmaznak.
A leggyakrabban használt hatóanyagok:
- C-vitamin
- D-vitamin
- Folsav
- Szelén, Cink
- Gyógynövények (Echinacea purpurea, Homoktövis, ...)
- Béta-glükánok
- Kolosztrum
IMMUNRENDSZER
Az immunrendszer a szervezetben lejátszódó folyamatok és reakciók összessége, amelyek védik a szervezetet a különböző betegségekkel szemben. A szervezet kórokozókkal szembeni ellenálló képességét jelenti. Az immunrendszer két formára osztható – nem specifikusra és specifikusra. A nem specifikus (veleszületett) immunitást gyors, minden kórokozó esetében azonos immunválasz jellemzi. A specifikus (szerzett) immunitás az immunmemórián alapszik. A B- és T-limfociták segítségével az immunrendszer képes felismerni, reagálni és megjegyezni bizonyos anyagokat (antigéneket).
IMMUNOGLOBULINOK
A B-limfociták nagyon fontos ellenanyagokat, immunoglobulinokat termelnek. Az immunoglobulinok 5 osztályából a leggyakrabban előforduló ellenanyagok az IgG immunoglobulinok. Rákapcsolódnak a vírusokra, baktériumokra, gombákra és a komplementumokkal (további elemek) együtt megsemmisítik őket.
Az IgG immunoglobulinokkal már a terhesség alatt találkozunk, mert ekkor még a magzat immunrendszere nincs kifejlődve, az anya a méhlepényen keresztül biztosítja számára az immunitást. Az újszülött éretlen immunrendszerrel jön világra, ami fokozatosan „megérik”. Ezért ebben az időszakban nagyon fontos az anyatejből származó ellenanyagok általi védelem, amelyet a szoptatás biztosítja. Az anyatej azonban nagyobb mennyiségben tartalmaz IgA ellenanyagokat, amelyek támogatják az immunrendszer bélben történő kiépítését.
Hosszan tartó tanulmányokkal megállapították, hogy a szarvasmarha-kolosztrum nagy mértékben hasonlít az emberire. Az IgG-tartalma többszörösen magasabb az emberi kolosztruménál. Ez azért van így, mert a tehén méhlepénye nem teszi lehetővé az IgG ellenanyagok átjutását a magzathoz, ezért ezen ellenanyagokat a kolosztrum tartalmazza nagyobb mennyiségben.
KOLOSZTRUM
Már az ősi civilizációk is folyékony aranyként ismerték a kolosztrumot. A kolosztrum étrend-kiegészítő formájában is fogyasztható. Szarvasmarha-kolosztrumról van szó. A jó minőségű kolosztrumot rögtön az ellést követő legelső órákban a fejésből nyerik azoktól a tehenektől, amelyek legalább a második borjukat ellették. A kolosztrum maximális ereje nő a tehén korával. A szarvasmarhák egész éven zord természeti viszonyoknak vannak kitéve, így erősödik az immunrendszerük és jó minőségű és erős kolsoztrum keletkezik. További tényező a szabványosított IgG-tartalom. Leghatékonyabb a 30%-os IgG-tartalom a kolosztrum összes hatóanyagából. Ennél az aránynál a kolosztrum további fontos összetevői is megmaradnak.
MIT SZEDNI ÉS HOGYAN
A gyakori betegségek vagy vírusos fertőzések esetén legideálisabb megoldást az immunitás Kolosztrummal történő közvetlen támogatása jelenti. Az immunrendszer hosszútávú erősítésére legalább 2-3 hónapos kúra javasolt. Ezért érdemes gondolni az immunitás fokozására már az ősz beköszönte előtt.
Ha ritkán előforduló problémákról, pl. vírusosokról vagy baktériumokról van szó, akkor rövid időre növelni kell a C és D-vitaminok, és az ásványi anyagok (cink, szelén) bevitelét. A D-vitamin szedése hosszabb ideig is javasolt, főként a téli hónapokban.
Ing. Alena Agoštonová Mydlová
táplálkozási szaktanácsadó